Czym się różni druk cyfrowy od offsetu?

CZYM JEST DRUK CYFROWY
Opublikowane przez: Artmusic Komentarze: 0

Zastanawiasz się nad tym, jaki druk będzie najlepszy dla Twojego zlecenia? Jeśli jeszcze nie wiesz, dlaczego warto zdecydować się na technikę cyfrową lub offsetową, przejdź do poniższego artykułu. Mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Druk cyfrowy – mała ilość, najwyższa jakość

Druk cyfrowy to technika druku, która umożliwia personalizację różnego rodzaju  produktów. W tego rodzaju druku zrezygnowano z wykorzystania form. Co za tym idzie, druk tworzony jest bezpośrednio za pomocą specjalnej maszyny drukarskiej. Wszystko to w oparciu o dane przesłane z nośnika. Jest to bardzo dokładna i szybka technika, która pozwala na indywidualną personalizację grafiki. Co prawda między drukiem cyfrowym a offsetowym jest kilka różnic, jednak w przypadku obydwu metod jakość wydruku jest zbliżona.

Druk cyfrowy jest opłacalny przy małych nakładach ze względu na znacznie uproszczony proces oraz mniejsze koszty jego wykonania. W przypadku tej techniki nie tworzy się formy drukowej i nie wykonuje odbitki próbnej. Druk cyfrowy pozwala na bezpośrednie nanoszenie farb na zadrukowaną powierzchnię, a tym samym na wytwarzanie produktów w branży poligraficznej w korzystniejszej cenie. W przypadku tego typu druku wykorzystuje się paletę CMYK.

Art Music – cyfrowa rewolucja w druku

W pełno kolorowym druku cyfrowym tworzy się m.in.:

 • wizytówki,
 • broszury,
 • ulotki,
 • katalogi,
 • kalendarze,
 • plakaty,
 • szyldy.

Ponadto w naszej drukarni możecie wydać własną płytę, na którą zostanie naniesiony projekt grafiki dostarczony przez Państwa metodą wysokiej jakości druku cyfrowego. 

Opisywana przez nas technika znajduje również zastosowanie w wysokiej jakości wielkoformatowym druku reklamy zewnętrznej takiej jak, chociażby bilbordy. Gotowy produkt jest laminowany, dzięki czemu jest on odporny na promieniowanie słoneczne i wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Główne zalety opisanej technologii to:

 • Efektywność.
 • Precyzja.
 • Możliwość powielania dokumentów wielostronicowych i pojedynczych kopii.
 • Możliwość dokonywania dowolnych zmian na każdym etapie realizacji projektu.
 • Personalizacja.
 • Niezależny koszt.

Art Music to specjaliści od szybkiej realizacji zamówień, które otrzymasz w ciągu maksymalnie kilku dni.

Dlaczego warto wybrać usługę od Art Music?

 • Korzystamy z najnowszego sprzętu i profesjonalnych farb.
 • Przyjmujemy zlecenia w małym nakładzie.
 • Służymy pomocą odnośnie produktów i możliwości druku.
 • Dla stałych Klientów przewidzieliśmy rabaty. 

Druk offsetowy – wysoka jakość, wszechstronność i dokładność

Druk offsetowy najlepiej sprawdzi się w przypadku dużych nakładów. Wybierając ten rodzaj nanoszenia projektu na produkt, musisz liczyć się z dłuższym procesem tworzenia. Jednak dużym atutem offsetu jest fakt, że może on zostać naniesiony na każde podłoże o dowolnej gramaturze. Dlatego właśnie druk offsetowy może być wykonany dosłownie wszędzie. Wykorzystując technikę offsetową, koniecznie trzeba stworzyć formę drukową. To właśnie na nią zostanie przeniesiony obraz za pomocą cylindra z obciągiem inaczej nazywanym gumą offsetową. Druk offsetowy podzielony jest na zwojowy i arkuszowy. W przypadku pierwszego podłoże drukowe podawane jest na maszynę ze stosu arkuszy, natomiast jeśli chodzi o drugi, to podłoże trafia na maszynę z rozwijanego zwoju.

Offset wyróżnia się wysoką jakością wydruku i wiernym odwzorowaniem kolorów z palety PANTONE, którą można rozszerzyć. Ze względu na złożony proces tworzenia druku offsetowego i koszty stworzenia matrycy opłaca się on tylko przy dużych nakładach. Ta technika będzie więc idealna dla materiałów marketingowych.

Druk offsetowy wykorzystuje zjawisko wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących i drukujących. Matryca służąca do tego rodzaju druku wykonana jest z aluminium. Offset to przede wszystkim prędkość, wysoka jakość i duże formaty.

Ta znana na całym świecie technika pozwala na zadruk niestandardowych materiałów.

Czym druk offsetowy różni się od druku cyfrowego?

Największa różnica pomiędzy jednym rodzajem druku a drugim wynika z wielkości nakładów. Tak jak zostało to wspomniane powyżej, druk offsetowy najlepiej sprawdzi się w przypadku dużych nakładów, natomiast technika cyfrowa będzie doskonała przy mniejszych ilościach produktów, na które mają zostać naniesione projekty. Offset generuje większe koszty m.in. ze względu na konieczność przygotowania blachy, która posłuży za matrycę i innych istotnych elementów. Dodatkowo technika ta zajmuje więcej czasu i nie pozwala na personalizację wydruków. W praktyce oznacza to, że w przypadku metody offsetu, na każdym kolejnym produkcie znajdzie się to samo. Natomiast w przypadku metody cyfrowej obrazę co rusz może się zmieniać. Co do jakości, to mimo że technologie stale się rozwijają, offset wciąż króluje oferując najlepszą.