Jesteś fanem dobrego brzmienia? Szukasz więcej informacji na temat płyt winylowych? Chcesz wiedzieć, dlaczego ludzie tak pokochali winyle? Sprawdź, czym są płyty winylowe i jakie brzmienie zapewniają! Poznaj początki płyt gramofonowych i ich popularyzacji! Dowiedz się, jakie są zalety dźwięku analogowego!
Spis treści
Czym są płyty winylowe?
Czarne płyty ponownie stały się jednym z najbardziej popularnych nośników dźwiękowych. Mimo że swoją największą sławę miały na końcu XIX wieku i XX wieku, to dzięki swojemu niepowtarzalnemu dźwiękowi, ponownie wróciły w krąg zainteresowań. Płyty winylowe to analogowe nośniki dźwięku, a ich nazwa pochodzi od materiału, z którego zostały stworzone, czyli polichlorku winylu. Dźwięk winyli jest tłoczony w postaci spiralnego rowka, a dźwięk odtwarzany jest poprzez igłę, która odczytuje zapisane na rowku brzmienie.
Jakie brzmienie zapewnia vinyl?
Kolekcjonerzy i miłośnicy dobrych dźwięków są zgodni co to wysokiej jakości brzmienia, jakie dają płyty winylowe. Celem winyli było najlepsze zaprezentowanie artysty – miał być on maksymalnie „słyszalny”, a to oznacza, że wszystkie dźwięki z nagrania powinny być zachowane na nośniku. Niestety w przypadku cyfrowych nośników, nie jest to możliwe przez kompresję dźwięku, która sprawia, że niektóre dźwięki nie są słyszalne.
Co prawda, takie szczegóły wychwycą prawdziwi fani i miłośnicy muzyki. Jednak mimo to jest to bez wątpienia jedna z głównych przewag, jakie zapewniają tradycyjne płyty gramofonowe. Ponadto wiele specjalistów muzycznych jest zgodnych co do tego, że vinyl zapewnia ciepłe i przyjemne brzmienie. Wyższej jakości dźwięki można usłyszeć w szczególności, odtwarzając płyty winylowe takich zespołów jak np. Pink Floyd, The Beatles czy Led Zeppelin.
Jakie były początki płyt gramofonowych?
Pierwszą osobą, której udało się zapisać dźwięk i go otworzyć był Thomas Edison, który stworzył fonograf. Wykorzystał w tym celu telefon, gdzie do membrany telefonu przyczepił stalowy bolec, który dotykał nasączonego parafiną papieru. Kiedy wydobywał się dźwięk, membrana zaczynała drgać, a bolec zapisywał dźwięk na papierze. W momencie, gdy membrana nie grała, bolec poruszał się uruchamiany przez walec, co wprowadzało membranę w ruch i odtwarzało dźwięk. Ten wynalazek niestety nie potrafił odtwarzać długich dźwięków i został zaadaptowany w biurach i domach do nagrywania dyktowanego tekstu.
Zdecydowanie rewolucyjnym urządzeniem stał się gramofon, który skonstruował Emil Berliner w 1887 roku. Gramofon zapisywał dźwięk podobnie do fonografu poprzez zapisywanie brzmienia za pomocą rycla. Początki płyt gramofonowych sięgają aż 1887 roku, w którym wynalazca Emil Berliner otrzymał patent na produkcję płyt. Zaczął nagrywać dźwięk poprzez posługiwanie się linią falistą na warstwie sadzy, a następnie poprzez metodę fotochemiczną sporządzał kopię utworu. W kolejnych etapach wykorzystywano tzw. bezpośrednie trawienie, dzięki któremu otrzymywano matrycę i tłoczono płyty z ebonitu (kauczuku). Dzięki tej technologi Berliner stał się prekursorem i twórcą przemysłu fonograficznego. To pozwoliło na rozwój branży muzycznej.
Popularyzacja płyt winylowych – kiedy nastąpiła?
Dzięki powstaniu gramofonu i możliwości nagrywania dźwięku, gatunki muzyczne takie jak jazz, blues czy początki rock and rolla nabierały coraz większego rozgłosu na całym świecie. Możliwość rozpowszechniania nagrań dzięki płytom winylowym pozwoliła na rozwój branży muzycznej i powstawanie nowych kapel. Szczególnie w okresie powojennym popularyzacja winyli rozszerzyła się, a to doprowadziło do kształtowania się kultury muzycznej w świecie, a dzięki sprzętom odtwarzającym muzykę możliwe było słuchanie ulubionych piosenek w domu.
Kiedy nastąpiło odrodzenie winyli?
Z biegiem lat analogowe płyty nabierały coraz większego rozgłosu, jednak wraz z rozwojem ery cyfrowej sklepy z winylami zaczęły zauważać zmniejszenie sprzedaży płyt gramofonowych. Stało się to za sprawą zapisu dźwięku w sposób cyfrowy w latach 80. i 90. Możliwości, jakie dały płyty CD, pozwoliły na jeszcze większe rozpowszechnienie muzyki i wzrost popularności wielu zespołów, jednak ucierpiała na tym jakość odtwarzanego dźwięku.
Po latach sławy płyt CD oraz wraz z rosnącą popularnością streamingu potrzeba kompresji dźwięku, osłabiła jakość utworów. Tak łatwy i szybki dostęp do utworów sprawił, że prawdziwi fani muzyki zaczęli tęsknić za dźwiękiem płyty winylowej, który był najwyższej jakości. Analogowe brzmienie ponownie zaczęło zyskiwać na popularności, a dzięki zwiększeniu zainteresowania płytami winylowymi, wielcy artyści powrócili do nagrywania swoich utworów w sposób analogowy. Ponadto ludzie zaczęli kolekcjonować płyty winylowe z ulubionymi singlami i utworami znanych artystów.
Jakie są zalety dźwięku analogowego?
Popularność płyty winylowej jest zasługą niepowtarzalnego dźwięku, który doceniają audiofile oraz osoby delektujące się wysokiej jakości dźwiękami. Do głównych zalet dźwięku analogowego można zaliczyć:
- głębokie brzmienie,
- dużo więcej poziomów natężenia dźwięku w porównaniu z cyfrowym zapisem,
- bardzo dobre odwzorowanie dźwięku, dzięki przetwarzaniu go w naturalnej postaci.
Jaki wpływ ma sprzedaż płyt winylowych w dzisiejszych czasach?
W dzisiejszych czasach bez problemu możesz dostać płyty winylowe. Znajdziesz je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i możesz zamówić je w sklepie internetowym. Takie możliwości pozwalają na zwiększenie zainteresowania nowymi płytami, dzięki czemu ich sprzedaż wciąż rośnie. Co więcej, wysoka jakość dźwięków i fakt, że płyty winylowe wychwytują każdy dźwięk, sprawia, że swoje utwory nagrywają na nich wysokiej klasy artyści. To sprawia, że płyty winylowe zyskują na popularności, nie tylko wśród koneserów dobrej muzyki, ale również osób, które chcą delektować się głębią analogowego brzmienia.
Podsumowanie
- Płyty winylowe to nośnik dźwięku analogowego. Ich nazwa pochodzi od tworzywa sztucznego – polichlorku winylu, z którego płyty są wytwarzane. Swoje początki sławy płyty winylowe miały na przełomie XIX i XX wieku.
- Co więcej, winyle zapewniają ciepłe i przyjemne brzmienie. Dźwięk analogowy jest odtwarzany w wysokiej jakości, ponieważ jest on w całości zapisywany na nośniku i niepoddawany jest kompresji.
- Początki gramofonu sięgają aż 1887 roku. Twórcą gramofonu oraz płyt winylowych był Emil Berliner, który uważany jest za twórcę przemysłu fonograficznego.
- Płyty winylowe zdobywały największą sławę w latach powojennych. W tym czasie powstało wiele zespołów, które dzięki płytom winylowym zyskiwały coraz większy rozgłos. Ludzie natomiast mogli usłyszeć swoich ulubionych wykonawców we własnym domu, dzięki gramofonowi.
- Rozwój zapisu cyfrowego w latach 80. i 90 spowodował spadek zainteresowania dźwiękiem analogowym. Stało się tak, ponieważ nagranie dźwięku na płytę CD było łatwe i równie łatwo można było sprzedać płyty. Ucierpiała na tym jednak jakość dźwięku, ponieważ przez kompresję cyfrową, utwory wytracały część dźwięków. Po latach koneserzy muzyki zaczęli zauważać tę zależność, a popularność winyli ponownie nabrała na sile.
- Główne zalety winyli to większa skala natężenia dźwięków, czego nie uzyska się przy zapisie cyfrowym, znakomite odwzorowanie dźwięków oraz głębokie i przyjemne brzmienie.
- Dźwięk na płytach analogowych jest naprawdę wysokiej jakości, stąd znani i dobrzy artyści lubią nagrywać swoje utwory na płyty winylowe. To sprawia, że osoby nagrywające na winyle wiedzą, że tutaj nie ma miejsca na pomyłki, przez co ich twórczość jest jeszcze bardziej doceniana.